پروانه فعالیت چیست و مزایای پروانه فعالیت

پروانه فعالیت چیست؟

پروانه فعالیت مجوزی است که برای حفظ تداوم و پایداری یک حرفه باید گرفته شود البته بعد از اینکه تجهیزات و نیروی انسانی مورد نیاز آن کاری که می خواهید انجام دهید فراهم شده باشد و بعد اقدام به گرفتن پروانه فعالیت می کنند.

در هر حیطه شغلی که ارباب رجوع بخواهد پروانه فعالیت یا مجوز فعالیت برای کار اقتصادی خود بگیرد باید به مراجع ذیصلاح همان حیطه شغلی مراجعه کنند و بعد از دریافت پروانه فعالیت می توانند شروع به کار خود کنند. به عنوان مثال پروانه کسب داروخانه ها از وزارت بهداشت و درمان صادر می شود و یا گواهی فعالیت صنعتی از طرف اتحادیه های صنفی و یا پروانه فعالیت مرغداری از طرف جهاد پروانه شان صادر می شود.

در کل برای شروع هر کاری که بخواهیم همگام با قانون باشد باید پروانه فعالیت گرفت پروانه کسب مجوزی است که طبق قوانین قانون صنفی اجازه انجام کار در محل کسب و کار را می دهد و پروانه اشتغال پروانه ای است که بیان کننده این است که شخص مجوز انجام آن کار فنی مورد نظر را دارد و توسط مراجع ذی صلاح صادر می شود و تاسیس هر نوع کسب و کار و حرفه ای در وهله اول نیازمند داشتن پروانه کسب و صلاحیت می باشد در غیر این صورت آن شغل و حرفه که راه اندازی کرده اید غیر قانونی تلقی می شود.

صادر کنند گان پروانه کسب اتحادیه های صنفی می باشد.

 

اولویت برای دریافت پروانه کسب در ارگان های مختلف

بیکارانی که شامل دریافت بیمه بیکاری می باشند.

افرادی که کلا پروانه کسب ندارند.

 

شرایط لازم برای دریافت پروانه کسب

تابعیت جمهوری اسلامی ایران، و اتباع هم اگر پروانه فعالیت معتبر از وزارت كار و امور اجتماعي و پروانه اقامت معتبر از وزارت كشور را داشته باشند می توانند پروانه کسب دریافت کنند.

افرادی که در تهران ساکن هستند مستلزم به ارائه سابقه سکونت به مدت  5سال هستند.

ارائه اجاره نامه رسمی و یا ارائه سند مالکیت مکانی که می خواهید حرفه تان را در آن جا راه اندازی کنید.

ارائه گواهی پایان خدمت یا معافیت

ارائه گواهی عدم سوء پیشینه

داشتن حداقل سواد خواندن و نوشتن به استثنای کسانی که سن شان بالای 45 سال می باشد.

ارائه گواهی عدم اعتیاد از طرف وزارت بهداشت و درمان

گواهی مبنای تجاری بودن محل کسب

برگ سلامت و بهداشت شخصی که اگر محل کسب و کار، بهداشت شخصی و عمومی را دارا نباشد پروانه فعالیت از طرف وزارت بهداشت باطل می گردد.

موافقت نیروی انتظامی برای مشاغلی که خاص هستند.

 

پروانه جواز کسب موقت چیست؟

این پروانه فعالیت فقط یکبار صادر می شود و به مدت یکسال فقط اعتبار خواهد داشت.

 

پروانه تخصصی و فنی چیست؟

در بعضی از مشاغل که پروانه فعالیت را برای کسب و کار خود دریافت می کنند برای اینکه حرفه شان قانونی باشد به عنوان مثال بعضی از کسب و کار ها هستند که فنی می باشند و نیازمند دریافت پروانه فعالیت تخصصی می باشند مثلا یک کار را با تخصص زیاد و به بهترین نحو باید برای مشتریان خود انجام دهند به همین دلیل باید پروانه فعالیت تخصصی و فنی داشته باشند که اگر مشکل خاصی برای کار یا خدماتی که انجام می دهند افتاد دارای پروانه تخصصی باشند و با قانون به مشکل بر نخورند و این پروانه هم توسط مراجع ذیصلاح همان حرفه کاری صادر می شود.

 

از جمله مزایای دریافت پروانه کسب

با دریافت پروانه فعالیت، کسب و کار خود را با قانون طرف می کنید و در صورت پیش آمدن مشکل، قانون ازشما حمایت خواهد کرد.

کسب و کارتان قانونی شناخته می شود.

با داشتن پروانه فعالیت به کسب و کار خود اعتبار می بخشید.

مردم به عنوان مثال به فروشگاه مواد غذایی مراجعه می کنند و با دیدن پروانه فعالیت شما از اعتبار کسب و کار شما مطلع و مطمئن می شوند.

هر شخص حقیقی یا حقوقی که در یکی از فعالیت ها سرمایه گذاری کنند فرد صنفی شناخته می شوند و با روی کار آوردن افراد دیگر در کسب و کار خود یک واحد اقتصادی را تشکیل می دهند و نیازمند پروانه فعالیت خواهند شد و قانون نظم صنفی مقید نموده است که قبل از شروع کسب و کار خود نسبت به اخذ پروانه کسب خود اقدام کنید.

در موسسه ثبت کامیاب می توانید به صورت غیر حضوری و حضوری اطلاعات و مدارک لازم خود را ارسال کنید و اقدام به دریافت پروانه فعالیت کسب و کار خود کنید.

 

نـظـرات کاربران
دیگر مطالب کاربردی
•  درباره موسسه حقوقی کامیاب
•  نحوه کار موسسه حقوقی کامیاب
•  چگونه اعتماد کنیم ؟
•  شماره حساب های موسسه حقوقی کامیاب
•  مزایای اخذ جواز کسب
نقشه سایت موسسه حقوقی

فرم ارتباط با پشتیبانی ثبت کامیاباطلاعات تماس با ثبت کامیاب


موسسه حقوقی ثبت کامیاب کاشان
تلفن های تماس :
03155571768 - 09919613533 - 09919613533
آدرس پستی ما :
کاشان: میدان جهاد ، بلوار باهنر ، مقابل بیمه دانا
ثبت برند
ثبت شرکت
جواز تاسیس