مزایای دریافت پروانه بهره برداری

اخذ پروانه بهره برداری و مزایای آن

به طور کلی اشخاصی  که قصد تاسیس کارخانه ای را دارند به سه نوع جواز نیاز دارند:

دریافت پروانه بهره برداری - دریافت موافقت نامه اصولی از وزارت صنایع و معادناخذ پروانه احداث

در ضمن این نکته را باید متذکر شوم، افرادی که قصد اخذ پروانه بهره برداری را دارند ابتدا باید نسبت به اخذ جواز تاسیس اقدام نمایند.

پروانه بهره برداری چیست؟

پروانه بهره برداری مجوزی است که به تمامی واحد های صنعتی که قصد راه اندازی خط تولید (چه به صورت آزمایشی و چه به صورت تولید نهایی) و یا تامین نیروی انسانی را دارند، داده می شود.

پروانه بهره برداری توسط وزارت صنایع و معادن صادر می شود. به طور کلی این مجوز از تاریخ صدور پروانه تا زمانی که واحد صنعتی مورد نظر فعالیت داشته باشد، دارای اعتبار خواهد بود. 

نکته مهم: پروانه بهره برداری در کلانشهرهایی مانند تهران، در ابتدا با اعتبار یکساله صادر شده و پس از به اثبات رسیدن فعالیت واحد تولیدی برای وزارت صنایع و معادن، به صورت سه ساله، پنج ساله و دائمی صادر خواهد شد.

مزایای طلایی اخذ پروانه بهره برداری 

دارندگان پروانه بهره برداری می توانند از کلیه امتیازاتی که وزارت صنایع و معادن برای واحد های تولیدی در نظر گرفته است، استفاده کنند. از جمله مهم ترین امتیازات می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 کسب اعتبار با اخذ پروانه بهره برداری

مهم ترین امتیازی که پروانه بهره برداری دارد، این است که دارا بودن این مجوز سبب افزایش اعتبار واحد های صنعتی شده و دارندگان این مجوز می توانند در کلیه مناقصات شرکت های دولتی و خصوصی و پروژه های ملی به عنوان تولیدکننده و عرضه کننده محصول حضور داشته باشند. علاوه بر این نیز می توانند در کارگروه های تخصصی با حضور تولیدکنندگان،صادرکنندگان و انجمن های صنایع مختلف نیز شرکت کنند.

 پروانه بهره برداری برای ثبت برند نیز یک امتیاز مثبت محسوب می شود.

 امکان خرید مواد اولیه به نرخ دولتی

افرادی که پروانه بهره برداری را دریافت کرده اند این امکان را دارند، تا به نرخ مصوب دولتی مواد اولیه پلاستیک و فرآورده های شیمیایی مورد نیاز برای تولید محصولات کارخانه از پالایشگاه ها و شرکت های عرضه کننده فرآورده های شیمیایی تهیه کنند.

معافیت مالیاتی با اخذ پروانه بهره برداری

طبق قانون معافیت مالیاتی مستقیم، اشخاص دارای پروانه بهره برداری امتیاز معافیت مالیاتی در زمینه های مخلفتی دارند که به چند مورد از آنها اشاره می کنیم:

- صاحبان کارخانجات، با اخذ پروانه بهره برداری واحد های تولیدی و صنعتی تازه تاسیس شده به مدت 10 سال از پرداخت مالیات معاف هستند.

- معافیت 5 ساله از پرداخت حق مالیات واردات مواد اولیه و تخفیف گمرک برای واردات موارد اولیه.

- معافیت از پرداخت سود بازرگانی و ارزش افزوده، برای تجهیز خطوط تولید جدید کارخانه  به طور دائمی.

هم چنین اخذ پروانه بهره برداری موجب معافیت از پرداخت سهم بیمه تامین اجتماعی پرسنل جدید کارخانه تولیدی می شود.

اعطای تسهیلات بانکی (به صورت ریالی و ارزی) با نرخ تصویب شده دولتی مخصوص واحد های تولیدی و هم چنین اعطای یارانه تسهیلاتی به دارندگان پروانه بهره برداری.

هم چنین شما می توانید با دارا بودن پروانه بهره برداری، به منظور واردات تجهیزات و ماشین آلات کارکرده برای خط تولید کارخانه تان،  اقدام به دریافت مجوز واردات کنید.

امکان بهره برداری از حامل های انرژی نظیر گازوئیل با نرخ دولتی و هم چنین استفاده از انرژی برق با نرخ مصوب صنعتی .

امکان دریافت پروانه تولید از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به منظور تولید و عرضه محصولات آرایشی، بهداشتی و فرآورده های غذایی.

دریافت مهر استاندارد با اخذ پروانه بهره برداری

شما اگر قصد صادرات محصولات تولیدی شرکت خود به خارج از کشور را داشته باشید، نیاز به استاندار های جهانی (ISO) دارید. با اخذ پروانه بهره برداری، امکان دریافت نشان استاندارد برای کالاهای صادراتی و کالاهایی که برای تزریق به بازار نیاز به نشان استاندارد را دارند، نیز برای شما فراهم می شود.

انتقال پروانه بهره برداری

افرادی که قصد انتقال پروانه بهره برداری به شخص دیگری را دارند، نیازمند موافقت های اولیه از ارگان های مربوطه مانند سازمان محیط زیست را دارند. برای انتقال پروانه بهره برداری اشخاص حقیقی یا حقوقی به دفترخانه مراجعه کرده و اقدام به تنظیم صلح نامه به نام شخص خریدار می کنند. 

پس از استعلام و تصویب از وزارت صنعت، معدن و تجارت و ادراه دارایی و پرداخت بدهی های مربوط به واحد صنعتی، پروانه بهره برداری به آدرس جدید و به نام شخصیت حقیقی و یا حقوقی خریدار انتقال خواهد یافت.

ابطال پروانه بهره برداری 

پروانه اخذ شده، درصورتی که یک واحد صنعتی و یا تولیدی فاقد امکانات جهت تولید باشد و غیر فعال شده باشد، باطل خواهد شد. البته پروانه بهره برداری به درخواست کتبی صاحبان یا نمایندگان قانونی آنها نیز قابل ابطال است. 

اصلاح پروانه بهره برداری 

اصلاح پروانه بهره برداری توسط مالک، گاهی اوقات به دلیل افزایش زیربنای واحد تولیدی، تغییر آدرس کارخانه و یا اضافه کردن ماشین آلات به خط تولید صورت می گیرد. در این صورت نیاز به تکمیل فرم اصلاح پروانه بهره برداری به صورت اینترنتی و ارائه آن به کارشناس است. پس از بررسی فرم ها و بازدید مجدد از کارخانه، در صورت تایید کارشناس پروانه جدید صادر می شود.

در موسسه حقوقی ثبت کامیاب کاشان کلیه خدمات حقوقی مربوط به ثبت شرکت، ثبت برند، اخذ جواز تاسیس، اخذ پروانه بهره برداری، جواز کسب و ... توسط کارشناسان و وکلای باتجربه موسسه انجام می پذیرد. فقط کافی است یکبار کار خود را به ما بسپارید.

نـظـرات کاربران
دیگر مطالب کاربردی
•  نحوه کار موسسه حقوقی کامیاب
•  شماره حساب های موسسه حقوقی کامیاب
•  درباره موسسه حقوقی کامیاب
•  چگونه اعتماد کنیم ؟
•  مزایای اخذ جواز کسب
نقشه سایت موسسه حقوقی

فرم ارتباط با پشتیبانی ثبت کامیاباطلاعات تماس با ثبت کامیاب


موسسه حقوقی ثبت کامیاب کاشان
تلفن های تماس :
03155571768 - 09919613533 - 09919613533
آدرس پستی ما :
کاشان: میدان جهاد ، بلوار باهنر ، مقابل بیمه دانا
ثبت برند
ثبت شرکت
جواز تاسیس