مزایای اخذ جواز تاسیس

نکاتی در مورد اخذ جواز تاسیس و مزایای جواز تاسیس

برای شروع یک فعالیت صنعتی، شما باید مولفه هایی را بر اساس نیاز کسب و کارتان در نظر بگیرید. از مهم ترین مواردی که باید در نظر بگیرید و به آن نیاز مبرم دارید، اخذ جواز قانونی در حوزه فعالیت صنعتی مربوطه شما می باشد. جواز تاسیس علاوه بر اعتبار بخشیدن به فعالیت شما، مزایای زیاد دیگری نیز دارد که می توانید از آن ها بهره مند شوید. 

در این مقاله قصد داریم علاوه بر آشنایی با جواز تاسیس به مزایای اخذ جواز تاسیس نیز بپردازیم.

 

جواز تاسیس چیست؟

اولین قدم تاسیس یک واحد تولیدی مثل کارخانه اخذ جواز تاسیس است. جواز تاسیس، موافقت نامه اصولی است که به هریک از اشخاص حقیقی و حقوقی برای شروع فعالیت های مختلفی در زمینه های تولید، بسته بندی، طراحی صنعتی، فنی مهندسی و... داده می شود تا در شهرک های صنعتی و مناطق مجاز ذکر شده در جواز تاسیس، شروع به فعالیت نمایند. هم چنین فعالیت صنعتی و حیطه کاری اشخاص در جواز تاسیس ذکر شده است و دارندگان آن، مجاز به فعالیت در زمینه مشخص شده در جواز هستند.

زمانی که قصد اخذ جواز تاسیس را دارید باید مشخص کنید که قرار است کارخانه، تحت نظر شرکت یا موسسه خاصی تاسیس شود یا به صورت شخصی است. درصورتی که واحد تولیدی زیرنظر شرکت خاصی باشد، جواز تاسیس به صورت حقوقی و در غیر این صورت به صورت حقیقی صادر می شود. 

 

تفاوت جواز تاسیس و پروانه بهره برداری 

جواز تاسیس، سندی است که پیش از تاسیس یک واحد صنعتی صادر و پیش بینی کننده طرفیت تولید محصول تعیین شده در جواز می باشد، درحالی که پروانه بهره برداری پس از تاسیس واحد صنعتی و پیش از شروع تولید صادر می شود. هم چنین پروانه بهره برداری نوع و ظرفیت تولید محصول را در مکانی مشخص تعیین می کند.

 

مزایای اخذ جواز تاسیس 

اخذ جواز تاسیس، علاوه بر اینکه این امکان را به شما می دهد تا به صورت قانونی فعالیت صنعتی ذکر شده در جواز را آغاز کنید مزایا و فواید دیگری نیز دارد که در زیر به چند مورد از مزیت های آن اشاره می کنیم:

- بهره مندی از زمین صنعتی در شهرک های صنعتی: مزیت دیگری که می توان به آن اشاره کرد امکان بهره مندی از زمین های مناسب افتتاح واحد صنعتی در شهرک های صنعتی می باشد. طبق قوانین و مقررات، مشمولین می توانند با پرداخت 30 درصد از ارزش زمین و 70 درصد باقی مانده به صورت اقساطی، متراژ قید شده در جواز تاسیس را به خود اختصاص دهند.

- امکان ثبت برند: یکی از مهم ترین مدارکی که اشخاص حقیقی و حقوقی در رابطه با ثبت برند به آن نیاز دارند، جواز فعالیت صادره از اتحادیه ها و دیگر نهاد های قانونی دولتی است. جواز تاسیس یکی از مهم ترین مدارک مورد نیاز در رابطه با ثبت برند است.

- امکان حضور در نمایشگاه های داخلی و بین المللی: هم چنین با دارا بودن جواز تاسیس، امکان حضور در نمایشگاه های داخلی و بین المللی مربوط به حیطه کاری تان را داشته و می توانید غرفه محصولات شرکت خود را داشته باشید.

- در ضمن با اخذ جواز تاسیس، از تسهیلات دولتی با بازپرداخت بلند مدت و درصد بهره کم، بهره مند شوید که کلیه شرایط و مدارک مورد نیاز جهت اخذ وام در سایت بانک مرکزی ذکر شده است.

موسسه حقوقی ثبت کامیاب با کادری مجرب و وکلای متخصص در زمینه های مختلف حقوقی در کمترین زمان ممکن و با هزینه مناسب، در مورد اخذ جواز تاسیس به شما کمک می کند .

- اعمال معافیت مالیاتی: امتیاز دیگری که دریافت جواز تاسیس برای صاحبان مشاغل به همراه دارد، معافیت مالیاتی است. 

نکته مهم: اگر محصولات واحد تولیدی نیاز به تغییر داشته و یا اگر بخواهید کاربری محصولات تولیدی رو تغییر دهید، می توانید نسبت به اصلاح جواز تاسیس خود اقدام نمایید. در ضمن اگر مالک کارخانه تصمیم به فروش کارخانه کند باید جواز تاسیس کارخانه را نیز به نام خریدار بزند. روند این کار باید در وزارت صنعت، معدن و تجارت انجام شود. مالک جدید نیز می تواند پس از اتمام روند خرید و انتقال مالکیت، نسبت به تغییر کاربری جواز تاسیس اقدام کند. 

 

نهاد های صادرکننده جواز تاسیس

جواز تاسیس، معمولا از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) صادر می شود زیرا فعالیت های صنعتی و تولیدی مثل کارخانجات مربوط به حیطه کاری این نهاد دولتی می باشد. حال پس از آشنایی با جواز تاسیس می خواهیم به نهاد های صادر کننده این مجوز با توجه به فعالیت شرکت های درخواست کننده نیز بپردازیم.

- سازمان میراث فرهنگی نهاد مربوط به حوزه گردشگری، صنایع دستی

- وزرات کشور مربوط به فعالیت احزاب و انجمن های سیاسی، انجمن های صنفی و سازمان های اجتماعی مردم نهاد (NGO)

- وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در حوزه کارآفرینی و مشاغل کوچک خانگی 

 

نکات حائز اهمیت راجع به جواز تاسیس

1- مدت زمان اعتبار جواز تاسیس، یک ساله است و پس از پایان زمان اعتبار با ارائه مدارک لازم، قابل تمدید می باشد. هم چنین مدت زمانی که روند اخذ جواز تاسیس، باید صرف کنید با توجه به واحد تولیدی و نهاد مورد نظر، به طور متوسط بین 1 تا 4 ماه متغیر است.

2- جواز هایی که به صورت حقیقی و حقوقی به نام اشخاص و موسسات صادر می شوند مشابه هم هستند اما اگر شما قصد اخذ وام بالای یک میلیارد تومان را دارید، حتی الامکان برای واحد صنعتی مورد نظر، جواز تاسیس را به صورت حقوقی درخواست کنید.

3- به منظور اخذ جواز تاسیس، محصولات تولیدی و جواز صادره برای شرکت باید با هم سنخیت داشته باشند برای مثال مواد غذایی و قطعات الکترونیکی ارتباطی با هم ندارند و در یک جواز ثبت نمی شوند.

4- جواز تاسیس در صورت درخواست شخص و یا تمدید نشدن آن در زمان قانونی تعیین شده توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت از اعتبار ساقط شده و امتیازات آن از دارنده جواز سلب می شود. 

 

روش های استعلام جواز تاسیس 

اگر شما موفق به اخذ جواز تاسیس برای واحد تولیدی خود نشدید، ابتدا باید از وزارت صنعت، معدن و تجارت استعلام بگیرید. در ضمن باتوجه به نوع کالای تولیدی، باید از ارگان های دیگر نیز استعلام صورت بگیرد.

در صورت نیاز به هر گونه مشاوره گرفتن از کارشناسان مجرب ثبت کامیاب می توانید تماس حاصل کرده و یا از بخش مشاوره اقدام به مشاوره آنلاین نمایید.

نـظـرات کاربران
دیگر مطالب کاربردی
•  درباره موسسه حقوقی کامیاب
•  چگونه اعتماد کنیم ؟
•  مزایای اخذ جواز کسب
•  نحوه کار موسسه حقوقی کامیاب
•  شماره حساب های موسسه حقوقی کامیاب
نقشه سایت موسسه حقوقی

فرم ارتباط با پشتیبانی ثبت کامیاباطلاعات تماس با ثبت کامیاب


موسسه حقوقی ثبت کامیاب کاشان
تلفن های تماس :
03155571768 - 09919613533 - 09919613533
آدرس پستی ما :
کاشان: میدان جهاد ، بلوار باهنر ، مقابل بیمه دانا
ثبت برند
ثبت شرکت
جواز تاسیس