مالیات چیست و روش های پرداخت مالیات

نحوه پرداخت مالیات، اظهارنامه مالیاتی

اظهارنامه مالیاتی همان طور که از نامش پیداست، فرم خود اظهاری مربوط به عملکرد حقوق و دستمزد شرکت مربوطه با توجه به مدارک مستند و ادله قانونی است که سازمان امور مالیاتی در اختیار اشخاص قرار می دهد.

اظهارنامه مالیاتی نوعی کارنامه مالیاتی است که کلیه اشخاص حقیقی و حقوقی که مشمول مالیات می شوند، موظف به تکمیل و ارائه آن به سازمان مالیاتی هستند و هم اکنون فرم اظهارنامه مالیاتی به صورت اینترنتی و غیرحضوری، توسط سامانه متمرکز سازمان امور مالیاتی کشور قابل تکمیل و ارائه است.

یک شرکت تولیدی موفق، 5 کار مهم را باید در زمان مشخصی انجام دهد: 

ارسال لیست مالیاتی حقوق کارکنان مجموعه، ارسال لیست بیمه، تکمیل و ارسال معاملات تجاری مجموعه به صورت فصلی، تکمیل اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده شرکت، اظهارنامه عملکرد مالی مجموعه در سال مالی گذشته.

موسسه حقوقی ثبت کامیاب با تیمی حرفه ای متشکل از کارشناسان مجرب در انجام وظایف ذکر شده مربوط به کارهای حقوقی و مالیاتی، آماده خدمت رسانی به صاحبان مشاغل می باشد.

 

مالیات چیست و چرا باید مالیات بپردازیم؟

مالیات سهمی است که به موجب اصب تعاون ملی و طبق قوانین و مقررات، تمامی افراد مقیم کشور موظفند بخشی از دارایی خود را به عنوان مالیات در راستای تامین هزینه های عمومی و منافع اقتصادی، سیاسی و اجتماعی کشور پرداخت کنند. کلیه اشخاص حقیقی و حقوقی مشمول مالیات، باید نسبت به پرداخت مالیات خود به سازمان امور مالیاتی کشور اقدام کنند.

 به طور کلی شیوه محاسبه مالیات در کشور ایران به دو صورت محاسبه مالیات علی الراس و خوداظهاری مالیاتی می باشد. در محاسبه مالیات به شیوه علی الراس، کارشناسان اداره مالیات، مالیات بر درآمد اشخاص را تعیین می کنند و تنها از این طریق مالیات آنها تعیین می گردد. این در حالی است که روش خود اظهاری مالیاتی، اشخاص حقیقی و حقوقی گزارش سود و زیان در سال مالیاتی سپری شده را تعیین کرده و پس از تکمیل فرم خود اظهاری مالیاتی آن را تسلیم وزارت امور دارایی کشور می کنند.

به طور کلی مالیات ها به دو دسته مالیات مستقیم و مالیات غیر مستقیم، تقسیم بندی می شوند. در مالیات های مستقیم، مالیات روی درآمد و دارایی اشخاص اعمال می شود اما در مالیات های غیر مستقیم، مالیات روی کالاهای وارداتی (در راستای محدود کردن واردات) و مصارف اعمال می شود.

 

سال مالیاتی چیست؟

سال مالیاتی (Tax Year)، یک دوره یک ساله است که شرکت ها و دولت ها برای تهیه گزارش مالی و بودجه بندی استفاده می کنند. یک سال مالیاتی معمولا برای تعیین اهداف حسابداری و حسابرسی و تکمیل اظهارنامه مالیاتی صورت می گیرد.

به طور کلی هر کسب و کاری دارای سال مالی است که سال مالی به صورت 12 ماهه است. سال مالی هر 12 ماه یک بار آغاز می شود به عنوان مثال اگر سال مالی شرکتی 31 فروردین به پایان می رسد، سال مالیاتی جدید از از روز 1 اردیبهشت آغاز می شود.

 این نکته را باید خاطرنشان کنم که سال مالیاتی مطابق با سال تقویمی نیست و در واقع یه دوره یک ساله را شامل می شود که ممکن است شروع آن از فروردین ماه نباشد برای مثال اغلب دانشگاه ها و موسسات آموزشی، شروع سال تحصیلی را ملاک آغاز سال مالیاتی خود در نظر می گیرند.

نکات کلیدی در مورد سال مالیاتی

1- رایج ترین دوره مالی 12 ماهه است اما در صورتی که حجم فعالیت شرکت بالا باشد، سازمان ها می توانند گزارشات دوره مالی خود را به صورت  فصلی یا دوره یک ماهه ارائه دهند. 

2- بهتر است که دوره مالیاتی در صورتی که فعالیت شرکت ها در پایین ترین سطح خود قرار دارد، بسته شود.

3- شرکت ها علاوه بر ارائه گزارشات سالیانه مالیاتی موظفند گزارش میان دوره ای فعالیت های خود را به وزارت امور دارایی تسلیم نمایند.

 

اظهارنامه مالیاتی چیست؟

اظهارنامه مالیاتی، گزارشی از درآمدها، هزینه ها و سایر اطلاعات مالیاتی است که می بایست پس از تکمیل در موعد مقرر به وزارت خانه دارایی و امور اقتصادی کشور تحویل نمایید چرا که تحویل دیر هنگام اظهارنامه مالی سبب پرداخت جریمه دیرکرد می شود. توجه داشته باشید که تمامی اسناد و مدارک مربوط به امور مالی به صورت طبقه بندی شده و کامل ارائه شود. در صورتی که میزان سود و زیان سالیانه شما به صورت مبهم باشد، مالیات شما توسط ممیزین اداره مالیات تعیین می گردد. 

همان طور که می دانید یکی از پرکاربرد ترین خدمات حسابداری برا مشاغل مختلف تکمیل و ارائه ی اظهارنامه ی مالیاتی است. تکمیل اظهارنامه مالیاتی، از حاسایت بالایی برخوردار است و به همین دلیل است که شرکت های و ادارات دولتی و خصوصی و حتی فروشگاه ها، برای حسابرسی و تکمیل اظهارنامه مالیاتی خود چند حسابدار استخدام می کنند.

یک مشاور مالی خبره می تواند جهت تکمیل فرایند فرم اظهارنامه مالیاتی به منظور ذخیره سازی سود شرکت شما نقش تاثیر گذاری ایفا کند. برنامه ریزی مالیاتی موجب کاهش نرخ مالیات پرداختی، کاهش میزان درآمد مالیات و مدیریت بهتر شرایط مالی شرکت می شود.

مشاورین و کارشناسان مالی موسسه حقوقی ثبت کامیاب با سال ها تجربه موفق در زمینه خدمات مشاوره ای مالی و خدمات حسابداری شامل: تهیه و تنظیم فرم اظهارنامه مالیاتی، تنظیم گزارشات مالی دوره ای و تکمیل فرم خود اظهاری مالیاتی آماده خدمت رسانی به شما عزیزان هستند.

نـظـرات کاربران
دیگر مطالب کاربردی
•  نحوه کار موسسه حقوقی کامیاب
•  شماره حساب های موسسه حقوقی کامیاب
•  مزایای اخذ جواز کسب
•  چگونه اعتماد کنیم ؟
•  درباره موسسه حقوقی کامیاب
نقشه سایت موسسه حقوقی

فرم ارتباط با پشتیبانی ثبت کامیاباطلاعات تماس با ثبت کامیاب


موسسه حقوقی ثبت کامیاب کاشان
تلفن های تماس :
03155571768 - 09919613533 - 09919613533
آدرس پستی ما :
کاشان: میدان جهاد ، بلوار باهنر ، مقابل بیمه دانا
ثبت برند
ثبت شرکت
جواز تاسیس